Site » Proiectul eTwinning „Earth is our home 2”
 

În anul școlar 2025–2026, elevii și profesorii Liceului „Ștefan Procopiu” Vaslui au participat la proiectul eTwinning „Earth is Our Home 2”, desfășurat în parteneriat cu școli din Croația, Portugalia, Grecia, România, Turcia și Macedonia de Nord. Proiectul promovează protecția mediului, dezvoltarea comportamentelor sustenabile și formarea unei atitudini responsabile față de viitorul planetei.

Proiectul continuă activitățile desfășurate în cadrul inițiativei „Earth is Our Home”, implementată în anul școlar 2024–2025, ale cărei rezultate, la nivelul liceului nostru, au fost recunoscute prin acordarea a două Certificate Naționale de Calitate și a două Certificate Europene de Calitate.

În prima parte a proiectului, activitățile au fost dedicate biodiversității și Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă 14 – Viața acvatică și 15 – Viața terestră. Elevii au realizat prezentări, desene și quiz-uri despre aceste două obiective de dezvoltare durabilă, despre animale protejate și specii aflate în pericol de dispariție, dezvoltându-și conștientizarea ecologică și responsabilitatea față de natură.

Cea de-a doua etapă a proiectului a inclus o serie de provocări ecologice și activități practice, prin care elevii au fost încurajați să adopte comportamente responsabile față de mediu. Aceștia au participat la activități de plantare în curtea școlii, realizarea de machete și alte acțiuni menite să promoveze dezvoltarea durabilă și spiritul civic.

Cea de-a treia etapă a proiectului a fost dedicată activităților pentru a marca Ziua Mondială a Apei, respectiv Ziua Mondială a Pământului, oferind elevilor oportunitatea de a reflecta asupra responsabilității fiecăruia în protejarea mediului. Astfel,  elevii au participat la activități interactive și creative: au explorat relația dintre comportamentele umane și protecția mediului prin jocul digital „Zeii Olimpieni sunt supărați atunci când...”, au descoperit rolul pădurilor în menținerea echilibrului natural și au participat la jocuri educative realizate pe platforma Wordwall. De asemenea, elevii au realizat prezentări despre importanța economiirii apei și a protejării Terrei, au compus cântece tematice cu ajutorul aplicației Suno, au contribuit la realizarea unui „Dicționar al Pământului”, au creat rebusuri, poezii și desene și au prezentat o scenetă despre păstrarea curățeniei și reciclarea deșeurilor.

Prin colaborare internațională, creativitate și utilizarea instrumentelor digitale, proiectul „Earth is Our Home 2” a contribuit la consolidarea comportamentelor sustenabile în rândul elevilor.

Proiectul eTwinning „Earth is Our Home” a susținut obiectivul general al mobilităților internaționale pentru elevi organizate în cadrul proiectulului ERASMUS+ pentru mobilități în domeniul educației școlare  (2025-1-RO01-KA121-SCH-000319973) implementat de Liceul „Ștefan Procopiu” în perioada 01.06.2025-31.08.2026 sub umbrela Acreditării ERASMUS+ având ca obiectiv general dezvoltarea competențelor cheie și a cetățeniei active prin promovarea dezvoltării durabile și a unui stil de viață sustenabil.

10 iunie 2026
Plan școlarizare 2026-2027 Clasa a 9-a

Visitors

Ne pare rau, aceasta platforma nu este optimizata pentru nicio versiune de Internet Explorer !
Va rugam sa accesati acest forum cu alt browser !

Google Chrome Mozilla Firefox Opera
* Pentru aceste browsere garantam functionarea corespunzatoare a platformei !

Daca doriti sa folositi in continuarea Internet Explorer, puteti accesa vechiul website al liceului.
Acesta metoda nu va ofera accesul la forum.

Vechiul website